Nowy czy używany samochód? Na jaki pojazd się zdecydować?

Osoby chcące zmienić samochód mają wiele dylematów. Przede wszystkim zastanawiają się, czy lepiej kupić nowy czy używany samochód. Który egzemplarz okaże się lepszym wyborem? Oczywiście odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, a wszystko tak naprawdę zależy od potrzeb klienta. Na jakie auto postawić? Sprawdźmy to.

Czy warto kupić nowy samochód?

Sprzedaż nowych samochodów w Polsce regularnie rośnie. To pokazuje, że klienci cenią sobie zalety nowego samochodu. I tak w zasadzie jest to jedyna zaleta samochodu prosto z salonu. Jako, że samochód jest nowy, to nie ma żadnej przeszłości. Wnętrze wręcz pachnie nowością, a lakier aż lśni. Jedną z zalet jest również to, że samochód prosto z salonu jest przez jakiś czas unikalny na drogach. Ciężko znaleźć drugi taki egzemplarz w momencie jego premiery. Szczególnie, że nabywca nowego auta może samodzielnie skomponować jego wyposażenie i wybrać wszystkie dodatki na wyposażeniu, o których marzy.

Niewątpliwie jednak kupno samochodu nowego od dealera samochodowego ma jedną kluczową wadę. Otóż takie auto od razu traci na wartości. Samochody nowe mają to do siebie, że po wyjeździe z salonu ich wartość potrafi spaść nawet do kilkunastu procent. To sporo, zważając na uwagę, że samochody używane nie tracą tak szybko na wartości. Więcej o cenach samochodów w ostatnich latach oraz o przyszłości o motoryzacji w Polsce i na świecie przeczytamy na stronie https://www.nasalonach.pl. Znajdują się tam m.in. newsy o statystykach dotyczących sprzedaży aut używanych i nowych w Polsce.

Kupno używanego samochodu w praktyce

Zdecydowana część klientów decyduje się na kupno kilkuletniego samochodu używanego. W takim przypadku cena za auto jest znacznie niższa niż za egzemplarz prosto od dealera samochodowego. Należy jednak mieć na uwadze, że samochód używany może mieć już bogatą i niezbyt pozytywną historię. I dlatego klient kupujący auto używane musi dużą uwagę przywiązać właśnie do dokładnego sprawdzenia auta.

Kolejną wadą kupna samochodu używanego jest to, że takie auto jest bardziej podatne na awarie. A w przypadku samochodów marki premium części do samochodu mogą być znacznie droższe niż do samochodów klasy średniej. Kupując nowe auto ten problem znika minimum na kilka lat.

Jak widać zarówno samochód nowy, jak i auto używane mają swoje zalety i wady. Na rynku znajdziemy liczne samochody używane, ale bez problemu możemy kupić również model nowy. Na podjęcie ostatecznej decyzji na pewno wpływ mają nasze oczekiwania oraz potrzeby i to nimi powinniśmy kierować się w pierwszej kolejności.

Poprzedni post Parkowanie z aplikacją – szybko i oszczędnie
Następny post Kalkulator ubezpieczenia na życie