Kiedy jest najlepszy czas na sprzedaż samochodu?

Samochód to jeden z najważniejszych wydatków, drugi po zakupie domu. Ze względu na swoje właściwości jest to przedmiot, który zawsze traci na wartości, z pewnymi wyjątkami: samochody, które stają się klasykami, które z czasem zwiększają swoją wartość. Ogólnie rzecz biorąc, samochód użytkowy obniża swoją wartość po momencie zakupu, a określenie wysokości tej dewaluacji będzie zależało od pewnych czynników. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jaki jest najlepszy czas na sprzedaż używanego samochodu.

Sprzedaż samochodu

W zależności od tego, jaki to samochód (marka i model), jego silnik (benzyna czy diesel), przebieg i rok zakupu, tak będzie się zmniejszać wartość naszego pojazdu. W pierwszym roku dewaluacja wynosi od 15% do 30%, a następnie możemy szacować spadek wartości na poziomie około 10% rocznie.

Najlepszym momentem pod względem czasu użytkowania na sprzedaż samochodu jest zazwyczaj okres od dwóch do czterech lat od zakupu. Po tym czasie będziemy coraz bardziej zbliżać się do najniższej wartości rynkowej.Wartość rezydualna samochodu jest zazwyczaj bardzo niska, a dla wielu właścicieli to właśnie ona wskazuje na czas wymiany samochodu na nowy, gdy wymaga on poważniejszych napraw. Takie pojazdy na sprzedaż oferuje m.in. autohandel w Lublinie, którego pełną ofertę znajdziecie na lublininfo.pl. Dostępne są narzędzia pozwalające obliczyć tę wartość na podstawie wieku pojazdu.

Co ma znaczenie przy sprzedaży auta?

Przebieg jest kluczowy, aby wiedzieć, kiedy sprzedać, ponieważ im więcej przejechanych kilometrów, tym więcej wydatków będzie wiązało się z zakupem tego używanego pojazdu: wymiana drogich części (na przykład pasek rozrządu), możliwość poważnych awarii, różne zużycia.

Do 70 tys. km użytkowania nie ma zbyt wielu problemów ze sprzedażą w dobrej cenie, ale powyżej 120 tys. (w benzynie) lub 150 tys. (w przypadku diesla) sprawy zaczynają się komplikować, bo wartość znacznie spada.

Do tych czynników musimy dodać inne, bardziej subiektywne dla kupującego, a mianowicie:

W którym miesiącu roku wystawiamy go na sprzedaż (najlepsze miesiące to wiosna, do lipca).
Jaki typ samochodu sprzedajemy i gdzie: lepiej sprzedaj się samochód użytkowy lub rodzinny w miastach; kabriolet lub mały samochód sportowy na terenach nadmorskich; samochód terenowy na terenach wiejskich….

Poprzedni post Czy warto kupić używany motocykl?
Następny post Najbardziej niezawodne marki samochodów