Progi samochodowe

Progi to element samochodu, który często właścicielom samochodów nie pozwala w nocy zasnąć. Najczęściej problem ten dotyczy osób poruszających się starszymi samochodami, choć nie jest to reguła. Tym, co ich tak martwi, jest korozja tego elementu, trudności z jej usunięciem i oczywiście koszty tej naprawy. W tym krótkim artykule opiszemy funkcję, jaką w samochodzie osobowym pełnią progi, wyjaśnimy, dlaczego tak łatwo ulegają korozji i podpowiemy lepszy sposób na ich naprawę.

Progi do auta zostały tak nazwane nie przez przypadek. Próg w samochodzie osobowym pełni funkcję bardzo podobną do tej, jaką zwykły próg pełni w domu. Próg samochodowy jest elementem nadwozia samochodu, który od dołu podtrzymuje drzwi. Dzięki niemu cała rama drzwi jest sztywna i nie ulega odkształceniom. Kolejną ważną funkcją progów jest zabezpieczanie wnętrza samochodu przed skutkami niesprzyjających warunków panujących pod samochodem. Próg zatrzymuje wilgoć, sól z drogi, bród i inne zanieczyszczenia.

Trudne warunki, z jakimi progi muszą się codziennie mierzyć, wpływają na ich szybkie zużycie. Nawet najmniejsze zadrapanie powłoki ochronnej może być ogniskiem korozji i doprowadzić do szybkiego zużycia tego elementu.

Większość kierowców widząc korozję na progach, decyduje się na doraźne naprawy przy użyciu szpachli i farby. Takie zachowanie ma sens, kiedy korozja dopiero zaczęła się rozwijać. Jeśli pojawiły się głębsze wżery lub nie daj boże dziury, to taka naprawa nie powstrzyma korozji na długo i dodatkowo często wygląda mało atrakcyjnie.

Dużo trwalszym i wysokiej jakości rozwiązaniem jest wymiana całego progu na nowy. Nie każdy kierowca o tym wie, ale ten element nadwozia można zdemontować i w jego miejsce wstawić nowy. Podczas takiej wymiany warto porządnie zakonserwować nowe progi grubą warstwą ochronną. Dzięki temu nowe progi posłużą całe lata, a ty zapomnisz o problemie i będziesz mógł spać spokojnie. Co więcej, biorąc pod uwagę koszty ciągłych doraźnych napraw, jednorazowa, ale porządna naprawa w ogólnym rozrachunku jest tańsza.

Poprzedni post Jakie są zalety podróżowania promem z samochodem?
Następny post Co zrobić, gdy samochód odmawia posłuszeństwa na ulicach Krakowa?