Warto poznać takie oto obowiązujące od 1 czerwca 2021 roku nowe przepisy w ruchu drogowym:
1). Dla kierowców – muszą ustąpić pierwszeństwa pieszym, którzy chcą wejść na pasy. Wszystkie pojazdy – autobus, samochód, motocykl, rower – muszą się wtedy zatrzymać przed przejściem. Wyjątek jest tylko dla tramwajów – one nadal mają pierwszeństwo przed pieszymi. Piesi, widząc nadjeżdżający tramwaj, nie mogą wchodzić na przejście (tramwaj musi się zatrzymać tylko, gdy pieszy jest już na pasach). Przed przejazdem dla rowerzystów kierowcy muszą ustąpić pierwszeństwa jadącym na rowerze i hulajnodze elektrycznej. Kierowcy – także gdy skręcają w drogę poprzeczną – muszą ustąpić pierwszeństwa rowerzyście lub osobie na hulajnodze elektrycznej, jeśli jadą oni jezdnią lub pasem dla rowerów.
2). Dla pieszych – mają zakaz korzystania z telefonu (lub innego urządzenia elektronicznego) podczas wchodzenia na jezdnię lub torowisko i gdy przechodzą przez nie. Zakazane jest też wchodzenie na przejście w sposób, który ogranicza możliwość obserwacji, czyli na przykład nie wolno wbiegać na przejście.
3). Dla miłośników hulajnogi – kierujący hulajnogą elektryczną mogą korzystać z jezdni, którą pojazdy jadą z prędkością nie większą niż 30 km/h, lecz tylko, gdy nie ma wydzielonej drogi na rowerów. Tylko wyjątkowo można jechać hulajnogą po chodniku lub drodze dla pieszych – gdy chodnik jest wzdłuż jezdni (a brakuje na niej pasa ruchu dla rowerów i ruch na niej odbywa się prędkością do 30 km/h). Kierujący hulajnogą elektryczną mają zakaz: ciągnięcia albo holowania innego pojazdu; przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku. Jadąc hulajnogą elektryczną po chodniku albo drodze dla pieszych, należy zachować prędkość zbliżoną do poruszania się pieszych. Dzieci do 10 lat nie mogą kierować hulajnogą elektryczną bez nadzoru. Jedynie w strefie zamieszkania (na przykład na osiedlu) mogą nią jeździć, ale wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
4). Dla rowerzystów – muszą poruszać się po ścieżkach rowerowych, a po chodniku tylko wyjątkowo – kiedy nie ma ścieżki rowerowej oraz: gdy opiekują się dzieckiem do 10 lat, które też jest na rowerze; jeśli chodnik ma szerokość minimum dwa metry (a auta na jezdni obok jadą powyżej 50 km/h); jeśli jest zła pogoda (na przykład ulewa) i jazda jezdnią byłaby niebezpieczna.
Dodatkowa uwaga – kask zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Ważny jest też stan techniczny roweru (na przykład za brak dzwonka może być mandat od 20 do 500 zł).