Jak bezpiecznie poruszać się po drodze?

Bezpieczeństwo na drogach powinno być ważnym tematem dla wszystkich (kierowców, rowerzystów i pieszych), a proste zmiany w naszych nawykach jazdy mogą mieć duże znaczenie dla wszystkich. Oto kilka zaleceń i wskazówek dotyczących bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy.

Pojazd powinien być zawsze w jak najlepszym stanie.

Jest to być może najbardziej oczywiste, a jednak jest to coś, co jest często pomijane w większości przypadków. Pojazd to w końcu maszyna, która musi być zawsze sprawna, aby dobrze działać. Przed wyruszeniem w podróż i po dotarciu do celu należy sprawdzić stan wszystkich podzespołów samochodu. Sprawdzaj stan opon, powinny być zawsze napompowane zgodnie z instrukcją obsługi pojazdu, a linie bieżnika nie powinny być zużyte ponad dopuszczalne normy. Sprawdzaj stan oleju silnika i akumulator. Zrób listę wszystkich rzeczy do sprawdzenia i nie pomijaj żadnej z nich – pamiętaj, że od tego może zależeć bezpieczeństwo Twoje i wszystkich innych.

Każdy powinien mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.

Udowodniono, że zapinanie pasów może stanowić różnicę między życiem a śmiercią. Pasy bezpieczeństwa są jedynym zabezpieczeniem, jakie mają pasażerowie, aby utrzymać ich na swoich miejscach podczas wypadku samochodowego. Jego użycie jest obowiązkowe (i naprawdę konieczne), więc jeśli jesteś kierowcą, zapnij pas bezpieczeństwa przed uruchomieniem pojazdu i nie rozpoczynaj podróży, jeśli wszyscy bez wyjątku mają zapięte pasy.

Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.

W tym momencie nie ma potrzeby dalszych wyjaśnień, a przynajmniej nie powinno ich być. Przestrzeganie przepisów i znaków drogowych jest najlepszym sposobem na utrzymanie porządku i bezpieczeństwa na drogach. Przekraczanie dozwolonej prędkości, ignorowanie znaków i zakazów oraz sygnalizacji świetlnej to narażanie życia swojego i innych.

Jeśli zamierzasz pić alkohol, nie prowadź samochodu.

To jest tak proste. Alkohol lub inne substancje nie są dobre dla zdrowia i bezpieczeństwa, więc nie powinny być łączone z koniecznością prowadzenia pojazdu. Prowadzenie samochodu pod wpływem jest główną przyczyną wypadków. Więcej o przyczynach wypadków, dowiesz się w tym linku. Poza tym, że jest to karalne i powoduje poważne problemy z ubezpieczeniem samochodu, jazda po pijanemu jest furtką do niebezpieczeństwa i śmiertelnych wypadków – po prostu nigdy tego nie rób!

Unikaj jazdy w rozproszeniu.

Gdy tylko uruchomisz silnik samochodu, nie używaj telefonu, dopóki nie zaparkujesz w bezpiecznym miejscu. Prawo już kara prowadzenie pojazdu w stanie rozproszenia uwagi, a organy odpowiedzialne za bezpieczeństwo drogowe i instytucje badawcze udowodniły, że prowadzenie pojazdu podczas odbierania telefonu, pisania SMS-ów, aktualizowania portali społecznościowych podczas prowadzenia pojazdu jest bardzo wysokim czynnikiem ryzyka powodującym tysiące śmiertelnych wypadków na autostradach każdego roku. Połączenia i wiadomości mogą poczekać!

Poprzedni post Top 5 gier dla amatorów szybkiej jazdy
Następny post Wynajem krótkoterminowy – sposób na przetestowanie sportowego auta