Efektywna jazda samochodem

Po pierwsze, dla efektywnej jazdy ważne jest prawidłowe korzystanie ze skrzyni biegów. Pierwszy bieg rezerwujemy do ruszania i staramy się prowadzić samochód z mniejszymi obrotami silnika. Jest to środek do oszczędzania paliwa. Jeśli mówimy o zużyciu oleju napędowego lub benzyny, innym sposobem jest utrzymanie się w granicach dozwolonej prędkości.

Ważna jest również postawa kierowcy podczas jazdy. Dlatego konieczne jest, aby kierowca był wypoczęty i unikał czynników rozpraszających uwagę, takich jak korzystanie z urządzeń mobilnych. Zwracanie uwagi na inne samochody wokół nas i ewentualne nieprzewidziane zdarzenia, które mogą się wydarzyć. Szczególnie na nawierzchniach, na których znajdujemy ślady wody spowodowane opadami śniegu lub deszczu.

Nie należy gwałtownie hamować. Jeśli to możliwe, zdejmij nogę z pedału gazu i pozwól samochodowi samemu zwolnić, jednocześnie delikatnie wciskając pedał hamulca. Jeśli samochód jest manualny, zmieniaj biegi płynnie.

Ronda to punkt sporny dla wielu kierowców: na którym pasie powinienem się poruszać? Aby wjechać i zjechać z ronda, należy korzystać z pasa zewnętrznego, natomiast aby wyprzedzić lub zjechać z niego w większej odległości, należy korzystać z pasa wewnętrznego.

Choć mamy środek zimy, słońce może stać się naszym wrogiem, gdy jesteśmy za kierownicą. Niezależnie od tego, czy jedziemy wcześnie rano, czy późnym popołudniem, musimy unikać oślepiania przez słońce. Jeśli słońce ogranicza widoczność, możemy ucierpieć lub spowodować wypadek.

Efektywna jazda przynosi wiele korzyści w naszym codziennym życiu. Z jednej strony sprawi, że będziemy czerpać przyjemność z jazdy, pozostawiając za sobą stres, który może nam ona przysporzyć, zmniejszy zanieczyszczenie powodowane przez nasze pojazdy i zwiększy bezpieczeństwo na drogach. To ostatnie dzięki odległościom, które pozwolą nam skuteczniej reagować.

Poprzedni post Wynajem auta. Co mieć na uwadze?
Następny post Prawidłowa postura podczas jazdy samochodem