Domowy garaż

Domowy, dobrze urządzony garaż to marzenie każdego fana motoryzacji, który lubi nie tylko jeździć, ale również spędzać czas, wykonując drobne naprawy lub przeprowadzając lifting swojego auta. Aby można było tego dokonać potrzebne jest odpowiednie miejsce, które może stać się królestwem każdego mechanika amatora. Warto je odpowiednio wyposażyć, aby prace przy samochodzie były efektywne i odbywały się przyjemnej atmosferze.

Jak powinien wyglądać idealny garaż?

Garaż, aby spełnił swoje podstawowe funkcje, tzn. służył jak parking dla samochodu oraz miejsce wykonywania napraw, powinien mieć odpowiednie wymiary. Minimalna wielkość garażu to 2,5 x 5 m, ale lepiej, aby garaż być większy, wtedy będzie więcej pola do manewru. W garażu przyda się stół warsztatowy, taboret garażowy, kilka regałów oraz odpowiednie narzędzia. Stół, który sprawdzi się w garażu, powinien być wytrzymały i odporny na uszkodzenia, dlatego najlepiej wybrać wykonany ze stali. Może być wyposażony w szuflady, które przydadzą się do przechowywania drobnych narzędzi, śrub czy nakrętek. Ważnym elementem stołu jest imadło, które znacznie ułatwia pracę, zwłaszcza przy naprawie drobnych elementów. Aby prace przebiegały w komfortowych warunkach warto wybrać taboret garażowy, który ma kołka i półkę na drobiazgi. Dużo prac naprawczych przy samochodzie wykonuje się w pozycji leżącej, dlatego aby nie narażać się na dyskomfort, warto zakupić leżankę warsztatową, która pozwoli na wygodne wsunięcie się pod samochód. Bardzo ważne jest prawidłowe oświetlanie garażu, warto zdecydować się na lampę warsztatową oraz małe lampki ledowe, które przydadzą się do oświetlenia trudno dostępnych miejsc . Należy również zadać o odpowiednia ilość gniazdek, które umożliwią podłączanie niezbędnych elektronarzędzi. Przydadzą się także regały, stojak do układania opon oraz wygodna tablica warsztatowa.

Narzędzia niezbędne w każdym garażu

Każdy, kto choć trochę zna się na motoryzacji, wie, że wiele napraw można wykonać samodzielnie, nie są trudne, jedynie wymagają odpowiednich narzędzi. Dzięki dobremu wyposażeniu będzie można uniknąć kosztownych napraw w serwisie oraz mieć satysfakcje z samodzielni wykonanej pracy. W każdym amatorskim garażu przyda się:

podnośnik samochodowy, który jest potrzebny do wymiany kół lub wykonania drobnych napraw pod samochodem.
blokady serwisowe to kolejny ważny element w każdym garażu. Wspomagają naprawę auta oraz zapewniają bezpieczne warunki do jej wykonania. Mają na celu zablokowanie danego elementu, tak, aby w trakcie naprawy nagle się nie uruchomił, nie spadł czy nie zamknął. Warto zaopatrzyć się w kilka blokad, które są dostosowane do różnych części samochodu.
prostownik, który niezbędnym wyposażaniem każdego garażu. Akumulator potrafi odmówić posłuszna w najmniej odpowiednim momencie, dlatego warto być przygotowanym na taka ewentualność.
kompresor olejowy, który będzie pomocny do zmierzenia ciśnienia w oponach oraz czyszczenia różnych remontowanych elementów,
myjka ciśnieniowa, która pomoże utrzymać w czystość nie tylko samochód, ale również cały garaż. Jest bardzo przydatna do czyszczenia trudno dostępnych miejsc w podwoziu.

Klucze – podstawa każdego garażu

W każdym warsztacie nieodzowne są dobrej jakości klucze i wkrętaki, o różnej średnicy, które są niezbędne podczas majsterkowania przy samochodzie. Przydadzą się do odkręcenie czy dokręcenie różnorakich śrub, których w samochodzie nie brakuje. Klucze są przeznaczone do kół, korków olejowych, świec, filtrów oleju oraz wielu innych elementów. Dzięki nim można samodzielnie wykonać wiele napraw, bez potrzeby wizyty w warsztacie samochodowym. Klucze powinny być dobrej jakości, wykonane z wysokiej klasy materiałów, dzięki czemu będą miały długą żywotność, nawet przy długotrwałym użytkowaniu. Warto wyposażyć garaż w:

zestaw kluczy płaskich oraz płasko-oczkowych, które mogą służyć jako stabilizator podczas ściągania śruby z nakrętki. Warto wybrać zestaw o rozmiarach 6-32.
klucze o nacięciu sześciokątnej gwiazdy są niezbędne m.in. do demontażu elementów deski rozdzielczej,
zestaw kluczy nasadowych w komplecie z grzechotką, które pozwolą na wygodne odkręcanie różnego rodzaju śrub, nawet tych zniszczonych,
różnego rodzaju wkrętaki, z izolacją i namagnesowanymi końcówkami,
szczypce różnego typu, m.in. zaciskowe, do pierścieni osadczych, szczypce Morse’a, kombinerki itp. Małe szczypce, są bardzo przydane przy wymianie żarówki, pozwalają zsunąć gumowa osłonę, zastępują również trzecią ręką, doskonale nadają się do podtrzymywania i chwytania małych elementów,
klucze przegubowe,
klucze torx,
klucze do kół,
wygodny młotek z antypoślizgowym uchwytem, o odpowiedniej wadze, który przyda się przy okręcaniu zapieczonych śrub lub wszędzie tam, gdzie inne metody zawiodą,
klucz dynamometryczny, który pozwala na łatwą zdjęcie głowice silnika czy wymianę łożyska piast

Nie można również zapomnieć o kluczach do filtra, które są niezastąpionym narzędziem do demontażu i ponownego założenia filtra, czyli niezbędnej czynności, która zapewnia bezpieczną jazdę.

Elektronarzędzia przydatne w garażu

W dobrze wyposażanym warsztacie nie powinno również zabraknąć elektronarzędzi, które na pewno przydadzą się podczas dłubania przy samochodzie. Elektronarzędzia pozwolą wyalienować wiele różnych usterek, umożliwiają montowanie części samochodowych oraz ich szybką wymianę. Mimo, że są mniej popularne, warto o nich pamiętać, ponieważ znacznie przyśpieszają wykonywane prace. Przydadzą się:

wiertarki,
wkrętarki,
szlifierki kątowe lub multiszlfierki,

Należy wybrać elektronarzędzia o różnych parametrach, które przydadzą się nie tylko w garażu, ale również i w domu.

Jak widać, narzędzi które powinny znaleźć się w garażu jest dużo. Oczywiście nie wszystkie muszą być zakupione od razu, ale warto reglanie powiększać swoją kolekcje. Pozwoli to na wykonywanie większego zakresu prac oraz umożliwi zadbanie o prawidłowy stan posiadanego auta. Należy tylko pamiętać, że narzędzia używane w garażu muszą być solidne, produkowane przez sprowadzonych producentów, dzięki temu prace będą sprawne i bezpieczne

Poprzedni post Oględziny samochodu przed zakupem.
Następny post Wady i zalety sprzedaży auta do skupu