W przypadku zakupu nowego auta sprawa pochodzenia nie budzi najmniejszych wątpliwości. Jednak biorąc pod uwagę stale rosnącą popularność rynku wtórnego, większość kierowców zwróci swoją uwagę na samochody używane. Niestety, to co wygląda bardzo korzystnie, nie zawsze okazuje się zgodne ze stanem faktycznym. Nabycie pojazdu z drugiej ręki niesie za sobą pewne ryzyko. Na szczęście czasy, kiedy mogliśmy polegać jedynie na opinii sprzedawcy, minęły bezpowrotnie. Dziś wystarczy jedynie wpisać odpowiedni numer VIN i wszystko jest jasne!
Czego nie wiesz o swoim przyszłym samochodzie?
Praktycznie wszystkiego! Nie można już polegać na wskazaniu licznika, nawet nie ma gwarancji, że dokumenty auta pochodzą z wiarygodnego źródła.
Nowoczesne techniki stosowane przez współczesnych przestępców, umożliwiają niemal wszystko, co uwiarygadnia pojazd w oczach potencjalnego klienta. Dopiero pierwsza kontrola drogowa sprawia, że świeżo upieczony posiadacz auta, nieświadomie staje się współuczestnikiem kradzieży, lub w najlepszym wypadku dowiaduje się, że kupił zupełnie coś innego, aniżeli zamierzał.
A wystarczyłoby tylko, sprawdzić przed transakcją numer VIN.
Obowiązki nabywcy samochodu
Nie chodzi tutaj o to, by zarejestrować pojazd, ubezpieczyć, zweryfikować stan techniczny itd. W świetle obowiązujących przepisów powinnością nabywcy samochodu jest znajomość stanu prawnego auta.
Polskie prawo nie zwalnia z odpowiedzialności nikogo, kto nabył rzecz pochodzącą z przestępstwa. W chwili stwierdzenia takiej sytuacji sporna rzecz poddana zostaje konfiskacie. To samo dotyczy samochodów.
Na tym niestety kłopoty się nie kończą. Nieświadomy, były już posiadacz samochodu poddany zostaje nieprzyjemnej procedurze prawnej, mającej na celu ustalenie, czy zakup feralnego pojazdu rzeczywiście był nieświadomy.
W ten sposób auto trafia na policyjny parking, a kierowca na przesłuchanie.
Numer VIN, co to jest?
VIN (Vehicle Identification Number) nadawany jest przez producenta samochodu i umieszczany w sposób trwały na nadwoziu bądź ramie pojazdu. W numerze zakodowane są wszystkie informacje dotyczące tego konkretnego egzemplarza.
Dodajmy, że numer VIN jest unikalny oraz niepowtarzalny, niczym linie papilarne człowieka.
Numer VIN składa się z 17 znaków, które oznaczają:
-
światowy kod producenta;
-
typ nadwozia;
-
kraj pochodzenia;
-
miasto pochodzenia;
-
nazwa modelu;
-
rok produkcji;
-
miesiąc produkcji;
-
numer samochodu.
Numer VIN składa się z liter oraz cyfr, jest także podzielony na następujące sekcje:
-
VMI – identyfikacja producenta;
-
VDS – cechy pojazdu;
-
VIS – miejsce produkcji i kolejny numer.
W celu odkodowania wszystkich informacji można udać się do autoryzowanego serwisu lub skorzystać z VIN dekodera, indywidualnego dla każdego producenta aut.
Jednak bezsprzecznie najprostszym sposobem jest skorzystanie z przeglądarki internetowej w swoim smartfonie i wprowadzenie numeru VIN na stronie oferującej możliwość sprawdzenia kodu. W ciągu zaledwie kilku minut uzyskamy w ten sposób całą niezbędną wiedzę na temat interesującego nas auta
Warto pamiętać, że numeru VIN nie da się podrobić, zniszczyć ani zatrzeć. Natomiast, bezwarunkowo trzeba z niego korzystać.
Dzięki temu żadna podróż nie będzie tą ostatnią. Wręcz przeciwnie, każda następna będzie okazją do nowej przygody.