Wielosezonowa skuteczność oleju 5W40

Szukasz uniwersalnego oleju silnikowego, który sprawdzi się przez cały rok w każdych warunkach atmosferycznych? Pomyśl o wyborze oleju 5W40. To jeden z najpopularniejszych olejów syntetycznych, który doceniło wielu kierowców. Jakie są tego przyczyny? Odpowiedź znajduje się w poniższym artykule.

Syntetyczna skuteczność

Tak jak podkreśliliśmy wcześniej olej 5W40 to olej silnikowy na bazie syntetycznej. Cechuje go zatem niezawodność i uniwersalność. Oleje silnikowe z tej rodziny zapewniają właściwą ochronę jednostce napędowej, a ich właściwości smarne utrzymują się na wysokim poziomie. Warto nadmienić, że olej silnikowy 5W40 wytwarza stosunkowo solidną powłokę ochronną. Ta specjalna warstwa bardzo dobrze uszczelnia wszelkie szczeliny wśród elementów jednostki napędowej. To z kolei prowadzi do wydłużenia żywotności całego mechanizmu.

Olej silnikowy 5W40 i jego zastosowanie

Skuteczność tego oleju sprawia, że jest zalecany przede wszystkim do nowych samochodów z niewielkim przebiegiem. Nie oznacza to jednak, że istnieją przeciwskazania co do stosowania tego rozwiązania w starszych modelach. Omawiany olej będzie dobrą opcją również w bardziej wysłużonych autach. Czasami olej silnikowy 5W40 jest wykorzystywany w samochodach sportowych z jednostkami napędowymi wysokiej mocy. Równie dobrze można wykorzystywać go do aut miejskich, którym często zdarza się zatrzymywać w korkach ulicznych. Uniwersalność nie powinna być jednak myląca Wybierając olej silnikowy należy mieć na uwadze przede wszystkim wskazania producenta samochodu. Warto nadmienić, że olej silnikowy 5W40 można stosować zarówno w silnikach benzynowych, jak i w silnikach diesla.

Wielosezonowa lepkość

W czym tkwi sekret wielosezonowej skuteczności olejów 5W40? Oczywiście stoją za tym klasy lepkości. Jeśli chodzi o klasę „letnią” mamy do czynienia z dosyć popularną cechą. Klasa „40” znamionuje olej silnikowy, który utrzyma swoje właściwości, nawet jeśli przy letniej aurze silnik osiągnie bardzo wysokie temperatury. Bardziej specyficzna jest klasa „zimowa”. Oznaczenie „5W” informuje o tym, że olej utrzymuje odpowiednią gęstość i inne parametry w niskich temperaturach. Dolną granicą jest temperatura -30℃. Wobec tego nawet ekstremalny mróz występujący w naszej części świata nie będzie przeszkodą podczas rozruchu silnika, a odpowiednie smarowanie zostanie utrzymane.. Widać zatem jak na dłoni, że olej silnikowy 5W40 jest dobrym rozwiązaniem na cały rok. Płyn ten nie zawiedzie Cię zimą, gdy zaatakuje nawet najostrzejszy mróz i sprawdzi się latem, kiedy stale trzeba mieć na uwadze działanie wysokich temperatur.

Wybór korzystny cenowo

Popularność oleju silnikowego 5W40 przekłada się na atrakcyjne ceny. Preparaty tej kategorii są tańsze od odpowiedników, wobec czego chętnie są wybierane jako alternatywa dla droższych produktów. W tym przypadku niższa cena niekoniecznie wpływa ujemnie na jakość, ponieważ olej 5W40 zapewniają dobrą ochronę dla każdego silnika.

Poprzedni post Numer VIN, co oznacza?
Następny post Detailing – wiele istotnych detali odnośnie zakresu prac.